Jak wypełnić przez Internet deklarację podatkową

Każda osoba, która pracowała na terenie Rzeczpospolitej w 2021 roku na etacie lub na mocy umowy zleceniowej ma obowiązek rozliczyć się z fiskusem do 2 maja br. Dokument, który do tego służy, czyli PIT, powinien wręczyć pracodawca z odpowiednim wyprzedzeniem. Do podatnika zaś należy uzupełnienie dokumentu oraz dostarczenie go do Urzędu Skarbowego przez wyznaczonym wcześniej terminem. Istnieją różne sposoby na wypełnienie tego obowiązku. Jest to między innymi tradycyjna droga rozliczenia się ze skarbówką, czyli uzupełnienie dokumentu w wersji papierowej samodzielnie lub z pomocą wykwalifikowanego księgowego oraz później dostarczenie PITu do Urzędu Skarbowego. Innym sposobem jest wypełnienie dokumentu drogą elektroniczną. Internetowe e-deklaracje zyskują coraz więcej zwolenników i przekonują do siebie wcześniejszych sceptyków. Nie ma się czemu dziwić, jest to o wiele prostsze a to nie jest jedyna z zalet tego rozwiązania.

 

Jaki formularz mogę wypełnić drogą internetową?

Internetowe e-deklaracje zapewniają szeroki wybór typów formularzy. Aby upewnić się, czy wybrałeś odpowiedni rodzaj dokumentu, sprawdź pozycje z następującej listy:

  • PIT-28 (przeznaczony dla podatników, którzy rozliczają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych),

  • PIT-36 (przeznaczony dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą, lub mają inne przychody),

  • PIT-36L (przeznaczony dla podatników, którzy rozliczają przychody z działalności gospodarczej w sposób liniowy),

  • PIT-37 (przeznaczony dla podatników, którzy zyskują przychody za pośrednictwem płatników),

  • PIT-38 (w przypadku, w którym przychody mają charakter kapitałowy),

  • PIT-39 (przeznaczony dla podatników, którzy zyskali dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw do nich).

Dane, które musisz podać, aby rozliczyć się poprzez e-deklaracje online

Aby uzupełnić dokument, będziesz poproszony o podanie swoich danych. Ma to na celu wygenerowanie podpisu elektronicznego, którym podpiszesz uzupełniony dokument.

Aby ukończyć wypełnianie deklaracji podatkowej, podaj następujące dane:

  • imię,

  • nazwisko,

  • identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),

  • numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną i nie prowadzisz działalności gospodarczej),

  • kwota przychodów, która widnieje na zeszłorocznym dokumencie deklaracji podatkowej (jeśli nie uzyskałeś przychodów rok wstecz, wpisz ,,0'').

Pamiętaj o terminie złożenia deklaracji podatkowej

Ten aspekt dotyczy tych podatników, którzy wolą rozliczyć się ze skarbówką w tradycyjny, papierowy sposób. W tym przypadku należy bezwzględnie pamiętać o terminie 2 maja. Jeśli nie spełnisz tego obowiązku mogą spotkać Cię nieprzyjemności a nawet kary. Co może grozić za nie rozliczenie się z fiskusem lub oszustwo? Kara grzywny może wynieść nawet do 720 stawek dziennych. W grę może wejść również kara ograniczenia wolności, a nawet obie z wymienionych na raz (w najgorszym z możliwych przypadków). Podczas uzupełniania PITu pamiętaj o ulgach podatkowych oraz o przekazaniu swojego 1% podatku na wybraną organizację.