Powolne kiełkowanie i wysokie wymagania cieplne sprawiają, że kukurydza jest bardzo wrażliwa na zachwaszczenie w początkowym okresie rozwoju. Uprawa w szerokiej rozstawie rzędów daje chwastom dużo wolnej przestrzeni, co sprzyja intensywnemu wzrostowi. Dlatego ważna jest ochrona kukurydzy przed zachwaszczeniem już od siewu przez zastosowanie herbicydów przedwschodowych.
Dlaczego warto stosować herbicydy przedwschodowe w kukurydzy?
Kukurydzę wysiewa się w szerokich rzędach, co stwarza dobre warunki do rozwoju chwastów. Ich intensywny rozwój może znacznie opóźnić wschody, a nawet zagłuszyć kiełkujące rośliny, generując straty rzędu 70% plonu. Ponadto, kukurydza ma wysokie wymagania temperaturowe i późno wschodzi, co stwarza idealne warunki do rozwoju chwastów o niewielkich wymaganiach termicznych. Przedwschodowa aplikacja herbicydów ogranicza rozwój niepożądanych roślin i stwarza odpowiednie warunki do kiełkowania kukurydzy. Zapewnia również zabezpieczenie upraw przed chwastami już od momentu siewu.
Kiedy stosować herbicydy przedwschodowe w kukurydzy?
Herbicydy przedwschodowe to głównie środki doglebowe, które stosuje się tuż po siewie lub na kilka dni przed wzejściem kukurydzy. W celu ustalenia terminu zabiegu, należy określić dominujące gatunki chwastów, przy jednoczesnym uwzględnieniu warunków pogodowych.
Zaraz po siewie aplikuje się środki, które głównie zwalczają chwasty jednoliścienne. Do 3 dni po siewie stosuje się herbicydy wieloskładnikowe, które eliminują chwasty jednoliścienne oraz niektóre dwuliścienne. Z kolei przed wschodami kukurydzy zwalcza się chwasty dwuliścienne.
Wilgotność gleby pełni ważną rolę w wyznaczaniu terminu zastosowania herbicydów przedwschodowych. Środki te, aby działać, muszą ulec rozpuszczeniu w podłożu. Z tej przyczyny nie mogą być stosowane w warunkach niedoboru wody.
Jakie herbicydy przedwschodowe można zastosować w kukurydzy?
Wybierając herbicyd przedwschodowy należy kierować się spektrum działania produktu oraz jego niską fitotoksycznością. Środki te powinny zwalczać chwasty występujące w uprawie, a także nie wykazywać toksycznego działania na kiełkujące siewki kukurydzy. Do najczęściej stosowanych herbicydów przedwschodowych należą:
- s-metolachlor – graminicyd zalecany na stanowiska, gdzie problemem są chwasty jednoliścienne, przeznaczony do stosowania zaraz po siewie,
- terbutylazyna – zwalcza chwasty dwuliścienne, wyróżnia się długotrwałym działaniem, dzięki czemu zapewnia ochronę przed nowymi wschodami chwastów,
- petoksamid, izoksaflutol, pendimetalina – substancje te wykazują wysoką aktywność wobec chwastów jedno- i dwuliściennych. Należy je aplikować na wilgotną glebę.
Herbicydy przedwschodowe ograniczają rozwój chwastów w okresie od siewu do fazy 8-10 liści, kiedy kukurydza jest najbardziej wrażliwa na zachwaszczenie. Ich zastosowanie zapewnia prawidłowe warunki do kiełkowania nasion, a także ogranicza konkurencję o wodę i światło. Wybierając taki środek należy wziąć pod uwagę panujące warunki glebowe, a także dominujące na polu gatunki chwastów.
- Zewnętrzny materiał partnerski