Najciekawsze muzea w NiemczechOd klasycznych muzeów sztuki po najnowocześniejsze przestrzenie sztuki współczesnej, Niemcy oferują wiele możliwości dla zwiedzających, aby odkryć ich wewnętrznego miłośnika sztuki. Aby pomóc Ci zaplanować następną podróż, oto najlepsze muzea w Niemczech w tej chwili.

Nowa Pinakoteka w Monachium

Nowa Pinakoteka w Monachium to największe muzeum sztuki w południowoniemieckim kraju związkowym Bawaria. Jego kolekcja sztuki klasycznej - a dokładniej sztuki XIX i XX wieku - jest znana na całym świecie. Chociaż Nowa Pinakoteka istnieje od połowy XIX wieku (kiedy to została zbudowana przez króla Ludwika II Bawarskiego), jest to nowy budynek. Nie jest to jednak do końca prawda - stary budynek został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej, a jego zbiory uległy zniszczeniu. Dopiero w 2006 roku nowy budynek otworzył swoje podwoje dla zwiedzających, choć początkowo pod nazwą "Stara Pinakoteka". W 2017 roku Nowa Pinakoteka została ponownie otwarta pod nową nazwą.

Hamburg Museum for Art and Crafts

Hamburg Museum for Art and Crafts jest najstarszym muzeum w Hamburgu, drugim co do wielkości mieście Niemiec. Z naciskiem na sztukę i design z 19 wieku, służy również jako instytut badawczy dla historii sztuki i rzemiosła. Kolekcja sztuki muzeum koncentruje się na początku XIX wieku i zawiera dzieła z okresu romantyzmu i realizmu, jak również wczesne fazy niemieckiego impresjonizmu. Kolekcja wzornictwa muzeum obejmuje przedmioty codziennego użytku z XIX i XX wieku, takie jak meble, ceramika, biżuteria, zabawki i książki. Wraz z kolekcją sztuki przedmioty te stanowią rdzeń badań muzeum, które koncentrują się na "żywej kulturze" ("lebendige Kultur") i jej społecznych kontekstach.

Muzeum Teatru Niemieckiego w Berlinie

Muzeum Teatru Niemieckiego w Berlinie to miejsce, które zachwyci zarówno miłośników teatru, jak i tych, którzy nie są tak dobrze zaznajomieni z tą formą sztuki. W zbiorach muzeum znajdują się kostiumy sceniczne, scenografie, a także obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki związane z historią teatru w Niemczech. Zwiedzający mogą zobaczyć kostiumy z przedstawień dzieł Szekspira, Ibsena, Moliera i wielu innych wielkich dramaturgów. Można również zobaczyć szkice i modele scenografii, z których wiele zostało zaprojektowanych przez takich artystów jak Frank Gehry, Zaha Hadid, Daniel Libeskind i innych. W kolekcji znajduje się również sztuka inspirowana tematyką teatralną. Znajdziesz tu obrazy Maxa Liebermanna i Franza von Stucka, rzeźby Augusta Rodina i innych.